31-10-19
Tuchola. Zapraszamy
Otwarcie skweru im. Zenona Korytowskiego i wystawa prac artysty

7 listopada br. (czwartek) odbędzie się uroczystość otwarcia skweru im. Zenona Korytowskiego oraz wernisaż prac jego autorstwa. Wstęp wolny. Wystawa potrwa do 21 listopada br.


Harmonogram:

– 17:00 – otwarcie skweru im. Zenona Korytowskiego przed Tucholskim Ośrodkiem Kultury;

– ok. 18:00 – wernisaż pt. „Zenon Korytowski PRACE NA PAPIERZE wystawa w I rocznicę śmierci” w sali wystaw TOK.

O Zenonie Korytowskim:

Zenon Korytowski (ur. Sompolno 1935 – zm. Tuchola 2018) – absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, tucholski artysta – malarz, nauczyciel, działacz kultury, organizator i komisarz wielu plenerów malarskich, współorganizator współpracy kulturalnej między Tucholą i Olching.

Nie sposób jest przedstawić na jednej wystawie retrospektywnej przekroju całości prac artysty. Cała spuścizna obejmuje malarstwo olejne, akwarele, rysunki, pastele, plakaty, prace łączące różne techniki malarskie i małe formy artystyczne. Niniejsza wystawa przedstawia drogę artystyczną Zenona Korytowskiego w gatunku akwareli i gwaszy. Na wystawie znalazł się wybór prac z początku drogi artystycznej, czyli z lat 60-tych aż do ostatnich dzieł wykonanych w roku 2018.

Na podstawie zgromadzonych prac możemy śledzić rozwój artysty, jego dojrzewanie, zmianę niektórych cech, którymi malarstwo Zenona Korytowskiego się charakteryzuje. Przez lata pracy i zbieranych doświadczeń widoczne są zmiany w doborze kolorów, stosowanej kreski i plamy pędzla. Niezmienne, pomimo mijania dziesięcioleci, są nawiązania do polskiego koloryzmu i kapizmu, którym to stylom artysta pozostał wierny do końca swej drogi twórczej. Zauważalnymi, stałymi cechami obrazów są także ich tematy: martwa natura, pejzaż, kobieta, ruch i taniec.

mat. UM Tuchola