4-10-19
Tuchola. Relacja
Tucholski Oddział Zrzeszenia Kaszubsko–Pomorskiego w Wejherowie

28 września br. grupa członków tucholskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko–Pomorskiego wybrała się na wycieczkę do Wejherowa. W programie jednodniowego wypadu na Kaszuby były odwiedziny w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko–Pomorskiej, Kalwaria Wejherowska i zwiedzanie miasta.


W muzeum Roman Drzeżdżon, pracownik muzeum, pisarz, poeta, satyryk i publicysta kaszubski najpierw zapoznał uczestników wycieczki ze zbiorami dotyczącymi rodziny Janta-Połczyńskich, w tym z korespondencją Józefa i Aleksandra Janty–Połczyńskich do rodziny, a następnie oprowadził po pałacu i jego obejściach.

W pałacu eksponowane są wystawy czasowe i stałe, w tym dwie z przeznaczeniem do edukacji regionalnej. W zabytkowym budynku folwarcznym z nowo dobudowanym nowoczesnym skrzydłem mieścić się będzie Biblioteka im. prof. Gerarda Labudy.

Na zakończenie spotkania uczestnicy wycieczki przekazali do zbiorów muzeum tucholskie publikacje –„Tuchola. Od pradziejów do współczesności”, „Tuchola pięknie…”, trzy egzemplarze z sygnałami i muzyką myśliwską oraz „Maltych i grapa. Tradycja…”.

Po wizycie w muzeum wszyscy udali się na kalwarię, by w skupieniu pokonać jej trasę. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie miasta, w którym z niebywałą starannością w jego przestrzeni dokumentowana jest na każdym kroku jego historia. Wycieczka zrealizowana została jako zadanie publiczne dofinansowane przez gminę Tuchola.

Tekst i zdjęcia: Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi

mat. UM Tuchola