23-07-19
Powiat tucholski. Relacja
Super Drwal 2019 w Śliwicach

Do rywalizacji podczas zawodów Super Drwal w Śliwicach stanęło 6 drużyn ZUL „Szarmach”, DREW-TOM Tomasz Wiśniewski, OSP Krąg, Technikum Leśne w Tucholi, ARBOTREK Paweł Oleszkiewicz i ZUL „Rudosław”. Zawodnicy wzięli udział w 6 konkurencjach.

Rozpoczęliśmy od widowiskowej ścinki, w której zadaniem drwala jest ścięcie, wysokiej na kilkanaście metrów, dłużycy w taki sposób, by upadająca kłoda trafiła w wyznaczone miejsce.

Dla publiczności jest to rzadka okazja, żeby z bliska i bezpiecznie obserwować tego rodzaju prace. Następnie zawodnicy przystąpili do rywalizacji w kolejnych konkurencjach: łupanie drewna, wymiana łańcucha, „moja-twoja”, okrzesywanie i krążki. Sędziowie starannie podliczyli zdobyte punkty i wyłonili zwycięzców.

Pierwsze miejsce podczas zawodów Super Drwal 2019 w Śliwicach zdobył ZUL „Rudosław”. Na drugim stopniu podium stanął DREW-TOM Tomasz Wiśniewski, a na trzecim najmłodsza drużyna Technikum Leśnego, która pracuje pod opieką Kamila Szarmacha. Warto zaznaczyć, że najwięcej punktów, po podliczeniu wyników z wszystkich konkurencji, zdobyli zawodnicy ZUL „Szarmach”, ale jako główny organizator startowali poza klasyfikacją zawodów.

Ogromne zainteresowanie publiczności zwrócił pokaz pracy profesjonalnych maszyn leśnych. Mogliśmy zobaczyć możliwości i wydajność, należących do ZUL „Szarmach” Harwestera i Forwardera – maszyn do ścinania, okrzesywania i przerzynania oraz zrywki drewna. Wrażenie robił także rębak, na co dzień pracujący w firmie p. Henryka Ehlerta. Potężna maszyna, napędzana 700-konnym silnikiem, bardzo szybko rozdrabnia drewno niemal dowolnej średnicy.

Oblegane były, tradycyjnie, stoiska z przysmakami przygotowanymi prze Koła Gospodyń Wiejskich z Czerska i Śliwic oraz z przygotowaną przez organizatorów degustacją dziczyzny.

Najmłodsi chętnie brali na ręce i fotografowali się z egzotycznymi wężami. Odwiedzający imprezę podziwiali także pracę rzeźbiarza, który przy pomocy pilarki i różnych dłut wydobywał z drewnianych pni przepiękne kształty m.in. ptaków.

Po zakończeniu zawodów i ceremonii dekoracji zwycięzców, przyszedł czas na ostatnią atrakcję dla publiczności – Ice Show Ostre Cięcie. Widowiskowy pokaz rzeźbienia w lodzie z oprawą świateł, muzyki i pirotechniki.

Sponsor główny zawodów firma STIHL ufundował nagrody zarówno dla drużyn w klasyfikacji generalnej, jak i indywidualne, w poszczególnych konkurencjach.

Zwycięzcy poszczególnych konkurencji:

    Ścinka – Piotr Knop Technikum Leśne.

    Łupanie drewna – ZUL „Rudosław”.

    Wymiana łańcucha – Mateusz Wiśniewski DREW-TOM.

    Moja – twoja – ZUL „Rudosław”.

    Okrzesywanie – Maciej Pilarski Technikum Leśne.

    Krążki – OSP Krąg.


Andrzej Urbański
www.goksliwice.pl

GALERIA ZDJĘĆ: TUTAJ
(www.sliwice.pl)