11-03-19
Tuchola. ZDJĘCIA
Policyjny dron rejestrował wykroczenia
w ruchu drogowym

7 marca miejscowi stróże prawa przy pomocy „policyjnego quadrocoptera” prowadzili działania na rzecz poprawy porządku i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Obserwacją objęli remontowany odcinek ul. Warszawskiej w Tucholi. Kierowcy, którzy rażąco naruszyli przepisy zostali ukarani mandatem.

Od połowy ubiegłego roku, po ukończeniu specjalistycznego kursu tucholscy policjanci mogą używać drona, który ma szerokie zastosowanie w służbie. Dotąd ten zaawansowany i kompletny wielowirnikowiec znalazł zastosowanie podczas:

-    działań związanych z poszukiwaniem osób zaginionych, w szczególności w trudnym terenie (pola, łąki, jeziora, bagna)

-    tworzenia materiałów poglądowych w trakcie wypadków komunikacyjnych i klęsk żywiołowych, które wystąpiły na znacznych obszarach

Wczoraj (7.03.2019r.) policjanci użyli drona do działań na rzecz poprawy porządku i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Swoją uwagę skupili na jednym z głównych szlaków komunikacyjnych miasta. Był to remontowany odcinek ul. Warszawskiej w Tucholi. Mundurowi przy pomocy „policyjnego quadrocoptera” obserwowali zachowanie kierowców oraz pieszych na drodze. Do najczęściej popełnianych wykroczeń można zaliczyć: przejazd na czerwonym świetle, jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa oraz korzystanie z telefonu komórkowego przez kierowców. Po zarejestrowaniu takiego naruszenia przepisów, policyjni operatorzy drona, informowali pobliski patrol drogówki, który zatrzymywał do kontroli wskazane auto. Nie obyło się tu bez mandatów dla kierujących.

Jest to pierwsza tego typu akcja i z pewnością nie ostatnia, do której został użyty policyjny wielowirnikowiec.

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie zdrowego rozsądku, który z pewnością pomoże uniknąć przykrych zdarzeń.

KPP Tuchola