Artykuł reklamowy
Weiss Holz - nowy sojusznik
w walce z sinizną drewna

Nowoczesna technologia pozwala spokojnie spać leśnikom, tartacznikom i właścicielom lasów prywatnych
Weiss Holz to nowoczesne rozwiązanie starego problemu. Sinizna drewna to zabarwienie drewna powodowane rozwojem grzybów (dokładnie grzybów niedoskonałych Deuteromycetes oraz należących do workowców Ascomycetes). Zabarwienia będące wynikiem sinizny mają charakterystyczny szary, stalowy, wpadający nawet w czerń odcień. Nie należy sinizny drewna mylić z patyną drewna. Sinizna występuje na bielu świeżo ściętego drewna. Grzyby atakują drewno zarówno w formie tarcicy jak i okrąglaków. Natomiast patynowanie drewna to proces długotrwały i wymagający lat. O ile sinizna nie jest zjawiskiem pożądanym, o tyle wyroby z sezonowanego patynowanego drewna znajdują uznanie u szerokiej grupy koneserów.

Weiss Holz (na zdjęciu) bardzo skutecznie usuwa siniznę drewna, lecz nie uszkadza patyny. Przystępując do zabiegu usuwania sinizny drewna przy pomocy Weiss Holz-a, mamy dość szeroki wybór sposobów aplikacji produktu. Możemy nanosić go na powierzchnię pędzlem lub w formie oprysku. Przy stosowaniu na skalę przemysłową najwygodniejszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie kąpieli. Produkt do walki z sinizną drewna wnika w drewno i powierzchniowo usuwa skutki sinizny, przywracając naturalne zabarwienie drewna. Pierwsze efekty widać już w kilka kilkanaście minut po aplikacji. Ocenę końcową warto jednak przeprowadzić po 24 godzinach. W zależności od intensywności porażenia materiału drzewnego satysfakcjonujący efekt może wymagać kolejnej aplikacji.


Tegoroczne katastrofalne dla lasów letnie wichury w połączeniu z idealnymi wprost dla rozwoju grzybów warunkami – wysoka wilgotność, optymalna temperatura i duża ilość odsłoniętego pozbawionego kory bielu – powoduje, iż porażenie sinizną w zrywanym w tym sezonie materiale jest dość powszechne. Tym bardziej, iż szczególnie podatne na siniznę są gatunki iglaste, przede wszystkim sosna.

Mając Weiss Holz-a za sojusznika nie jesteśmy skazani na sprzedaż drewna po dużo niższych cenach jako materiału opałowego. Z badań wynika, iż grzybnie powodujące siniznę drewna przerastają głownie przez jamki lejkowate, jedynie w niewielkim stopniu uszkadzając bezpośrednio ściany komórek cewek. Struktura drewna w praktyce pozostaje nienaruszona. Tym samym wpływ sinizny drewna na jego właściwości mechaniczne jest znikomy. Walory estetyczne można przywrócić przy pomocy Weiss Holz-a i uzyskać pełnowartościowy towar gotowy do sprzedaży zarówno jako drewno konstrukcyjne, jak i pełnowartościowy materiał stolarski.

Tak oto nowoczesna technologia pozwala spokojnie spać leśnikom, tartacznikom i właścicielom lasów prywatnych.

Weiss Holz dostępny w sprzedaży na www.distripark.com

 

Zapraszamy na zakupy:
Wpisując w koszyku kod:
DREWNO otrzymasz 20% RABATU
na zakupiony produkt