13-09-17
Tuchola. Uroczyste otwarcie
Przedszkole nr 1 w Tucholi z trzema nowymi oddziałami

We wtorek (12.09) w Przedszkolu nr 1 w Tucholi odbyło się uroczyste otwarcie trzech nowo wybudowanych oddziałów przedszkolnych. Obecnie placówka liczy 11 oddziałów, uczęszcza tu w sumie 275 dzieci. Decyzja o rozbudowie przedszkola wynikała przede wszystkim z szeroko rozumianej polityki prorodzinnej, która realizowana jest w gminie Tuchola.

„My o tym nie mówimy, tylko wdrażamy w czyn. I dziś mam ogromną satysfakcję, kiedy o tym mówię, bo ta dla niektórych kontrowersyjna, dla niektórych odważna decyzja sprzed ponad 1,5 roku o rozbudowie tego przedszkola za własne środki okazała się według mnie być decyzją słuszną. Gdybyśmy dzisiaj przystępowali do budowy z dofinansowaniem, skądinąd niewielkim, to pewnie byśmy w tych samych kosztach własnych musieli się obracać, a my już mamy gotowe trzy nowe oddziały przedszkolne” – podsumował burmistrz. „Od 1 września mogliśmy znowu wyjść z nową ofertą i powiedzieć do rodziców, że przyjmiemy wszystkie dzieci” – dodał. Przypomniał, że przedszkola w gminie Tuchola są darmowe, rodzice płacą jedynie za wyżywienie. Najmłodsi mają również zapewnioną bezpłatną naukę języka angielskiego.

Takie podejście władz gminy do zadań oświatowych chwalił obecny na uroczystości kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik. Nie szczędził wyrazów uznania dla burmistrza i radnych Rady Miejskiej w Tucholi.

„Swego czasu spotkałem się z pewną wypowiedzią publiczną pana burmistrza, który powiedział, że "my przystępujemy do budowy tego obiektu nie dlatego, że musimy, tylko dlatego, że chcemy". I to jest niezwykle charakterystyczne. Są gminy, które mają pewne niepowodzenia i starają się zawsze wyszukać problemy, dla których owe niepowodzenia powstały i się usprawiedliwiają. A są gminy, takie jak ta, które patrzą dalej nawet niż pewne zapisy ustawowe i które widzą potrzebę dla swoich mieszkańców” – zaznaczył Marek Gralik. Odniósł się również do darmowych przedszkoli w gminie Tuchola. „To że mieszkańcy tej gminy mogą posyłać swoje dzieci do wszystkich przedszkoli w gminie za darmo, to jest ewenement w skali całego województwa. Nigdy nie słyszałem o takim przypadku” – podkreślił kurator.

Podczas uroczystości nie zabrakło występu artystycznego w wykonaniu podopiecznych przedszkola. Dzieci przedstawiły program zatytułowany „Rok w przedszkolu”. Śpiewały, tańczyły i recytowały wierszyki, za co zostały nagrodzone gromkimi brawami uczestników uroczystości.

Kulminacyjnym punktem spotkania było symboliczne przecięcie wstęgi i prezentacja nowo wybudowanej części przedszkola.

mat.UM Tuchola