10-11-16
Powiat tucholski. 10-13 listopada
Policyjne działania na drogach
„Listopadowy weekend”

Dziś (10.11.16) kujawsko-pomorscy policjanci rozpoczynają działania pod kryptonimem „Listopadowy weekend”. Akcja potrwa cztery dni tj. do niedzieli. Wzmożone działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusze, jak zawsze będą kontrolowali stan trzeźwości kierujących, ale i przestrzeganie przez nich przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym.

Listopadowy weekend, przedłużony ze względu na przypadające w piątek (11.11.16)  Narodowe Święto Niepodległości przez wielu będzie spędzony poza domem. Zwykle w wolne dni wybieramy się w odwiedziny do bliskich czy znajomych, ale też na wycieczki. Zatem na drogach możemy spodziewać się wzmożonego ruchu. Dlatego, już dziś (10.11.16) kujawsko-pomorscy policjanci rozpoczynają działania „Listopadowy weekend”, które potrwają do niedzieli (13.11.16). W ich ramachna wielu drogach województwa policjanci będą również prowadzić akcję „Wideorejestrator”. Mają one na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym i ograniczenie zdarzeń drogowych, zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym. Każdy przedłużony weekend charakteryzuje się zwiększonym natężeniem ruchu pojazdów i pieszych, dlatego też na drogach spodziewać się należy większej ilości patroli ruchu drogowego. Policjanci będą:

- ujawniać i eliminować z ruchu osoby będące pod wpływem alkoholu,

- reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie,

- sprawdzać prawidłowość przewożenia w pojeździe pasażerów, korzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa, przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa oraz zgodność ilości pasażerów z liczbą, jaka została określona w dowodzie rejestracyjnym,

- kontrolować stan techniczny pojazdów, ze zwróceniem uwagi na oświetlenie i stan ogumienia,

- zwracać uwagę na prawidłowość poruszania się pieszych po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych.                                           

W czasie pierwszych dziesięciu miesięcy tego roku na drogach kujawsko-pomorskiego doszło do 840 wypadków, w których zginęły 142 osoby, a 929 zostało rannych. Policjanci odnotowali także ponad 20 tys. kolizji. Funkcjonariusze zatrzymali ponad 5 tysiący pijanych kierowców. 

Działania "Listopadowy weekend" rozpoczną się dziś (10.11.16) o 6.00, a zakończą w niedzielę (13.11.16) o 22:00, natomiast akcję "Wideorejestrator" mundurowi prowadzić będą jutro (10.11.16) w godzinach 14:00-22:00.

Pamiętajmy również o ZAKAZACH W RUCHU DROGOWYM W DNIU NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (tekst jednolity; Dz. U z 2013 r., poz. 839 z późn. zm.); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju":

podkom. Joanna Karpińska