23-11-15
Tuchola. W przyszłym roku czas na podium – do trzech razy sztuka!
Wyróżnienie dla tucholskich uczniów

Na IV Gali Finałowej Sztuki Wyboru tucholski Nowodworek reprezentowany był przez dwie ekipy filmowe: licealną i gimnazjalną. 17 listopada 2015 jedna z nich pierwsza z nich odebrała nagrodę za wyróżnienie w konkursie profilaktyczno-filmowym „Sztuka Wyboru. Kręcę na trzeźwo”.


To już druga w karierze szkoły taka nagroda. Grupa reprezentująca Gimnazjum Powiatowe dostała się do ścisłego finału.

W skład nagrodzonej grupy wchodzili w tym roku drugoklasiści - Paula Gruber, Alicja Rybak i Michał Kozłowski – reżyser i pomysłodawca scenariusza. Opiekunem uczniów była Martyna Olejnik, opiekunka koła filmowego „Filmomaci”. Ekipa gimnazjalna była reprezentowana przez czterech uczniów: Filipa Pozorskiego, Jakuba Rutkowskiego, Jakuba Zaroda i Tomasza Sikorskiego. Film pod tytułem „Gdyby to było takie proste” był nominowany do nagrody. Główna rolę w obrazie zagrała Bianka Jutrowska z klasy IIIa. Opiekunem grupy był pan Tomasz Kotowski.

- Wszystkim uczniom bardzo dziękuję za zaangażowanie w ten projekt, Alicji – za determinację w zachęcaniu nas do udziału w konkursie, za przygotowanie dokumentacji i wytrwałość, Pauli – za odegranie głównej roli w filmie warsztatowym i bieganie w upale po Bydgoszczy za dnia i w nocy, Michałowi – za olbrzymi wkład w stworzenie konkursowego filmu, za odegranie głównej roli, montaż filmu. Ogromne podziękowania należą się również panu Tomaszowi Kotowskiemu za pomoc w realizacji zdjęć oraz panu Krzysztofowi Kozłowskiemu za nocne wojaże w celu kręcenia brakujących scen, a także pani Hannie Gorejko, psycholog, terapeutce uzależnień, z którą przeprowadziliśmy krotki wywiad dotyczący nałogów. Bez tych pozytywnie zakręconych i otwartych ludzi o żadnym sukcesie nie mogłoby być mowy! Jako autorka scenariusza lekcji do filmu cieszę się tym bardziej, że wyróżnienie otrzymaliśmy za wartości edukacyjne naszego dzieła. – mówi Martyna Olejnik.

W filmie licalistów pt. „FilmOver” zagrali również nauczyciele: panie Urszula Piotrowska – dyrektor szkoły, Ewa Sudoł, Urszula Gruntkowska, Martyna Olejnik oraz pan Wojciech Ziółkowski. Można zobaczyć również młodzież, głównie z klasy Id, IIIAg i IIc, a role drugoplanowe zagrali: Angelika Karwasz, Filip Dobosz, Sebastian Maślonkowsk, Karol Zabrocki, a także Klaudia Gliszczyńska, Artur Dobbek, Kamil Zaremba, Mateusz Wilkowski, Alicja Kozłowska, Michał Zabrocki.

Nagrodę młodzi filmowcy odebrali z rąk Doroty Kędzierzawskiej i Artura Reinharta. Oprócz tych reżyserów, gośćmi Gali byli m.in. Wojciech Mecwaldowski, znany z „Dziewczyny z szafy”, „11minut” czt „Testosteronu”, Sandro Miller, fotograf i grafik, Matthew Libatique, autor zdjęc m.in. do filmów „Pi”, „Requiem for a dream” czy „Noe”, Łukasz Żal, autor zdjęć do „Idy”, czy Giovanni Ribisi, aktor znany z „Avatara” i „Szeregowca Ryana”.

Dwa razy udało się zdobyć wyróżnienie. W przyszłym roku czas na podium – do trzech razy sztuka!

Mat. Starostwo Powiatowe w Tucholi

Zdjęcie: dsc_0054_midi.jpg Zdjęcie: patryk_chenc,_gala_finalowa2_midi.jpg Zdjęcie: dsc_0026_midi.jpg Zdjęcie: dsc_0053_midi.jpg Zdjęcie: dsc_0867_midi.jpg Zdjęcie: patryk_chenc,_gala_finalowa_midi.jpg