9-07-15
Tuchola. Występy „Bysławskich Frantówek” zachęciły publiczność nie tylko do wspólnego śpiewu, ale i do tańca
Barwy Borów w dwugłosie, czyli muzyka i sztuka ludowa w Trzebiatowie

„Bysławskie Frantówki” oraz grupa twórców na zaproszenie ośrodka kultury w Trzebiatowie zaprezentowała się podczas imprezy folklorystycznej „Sąsiady” organizowanej przez Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury.


Była to okazja do pokazania naszego dorobku kulturowego, dziedzictwa i współczesnego oblicza kultury Borów Tucholskich. Impreza ta od wielu lat odbywa się tam na przełomie czerwca i lipca. Uczestnictwo Borowiaków w tym wielokulturowym święcie było wynikiem wcześniej nawiązanych kontaktów artystycznych (wystawy H. Kaczanowskiej i Z. Korytowskiego).

Trzebiatów to miasto z bogatą i zawiłą historią, w której powojenny okres spowodował zawirowania kulturowe i tożsamościowe. Mieszkańcy to społeczność wielowyznaniowa, o wielu korzeniach narodowościowych i etnicznych – polskich, ukraińskich, łemkowskich i niemieckich. Różnorodność sztuki promującej nasz region zainteresowała mieszkańców miasta i turystów. Stoisko odwiedził również Burmistrz Trzebiatowa.

Występy „Bysławskich Frantówek” zachęciły publiczność nie tylko do wspólnego śpiewu, ale i do tańca. Były też warsztaty twórcze w zakresie sztuki ludowej i malarstwa wspólnie z miłośniczkami rękodzieła skupionymi wokół ośrodka kultury w Trzebiatowie. Dały one możliwość wzajemnego poznania się i nawiązania bliższych kontaktów.

Wyjazd do Trzebiatowa zorganizowało Borowiackie Towarzystwo Kultury wsparte dotacjami Gminy Tuchola i Powiatu Tucholskiego w ramach konkursów na zadania publiczne.

Mat. Urząd Gminy w Tucholi

Zdjęcie: trzebiatow 3.jpg Zdjęcie: trzebiatow 11.jpg Zdjęcie: trzebiatow 7.jpg Zdjęcie: trzebiatow 10.jpg Zdjęcie: trzebiatow 9_1.jpg Zdjęcie: trzebiatow 12.jpg Zdjęcie: trzebiatow 1.jpg Zdjęcie: trzebiatow 5.jpg Zdjęcie: trzebiatow 6.jpg Zdjęcie: trzebiatow 8.jpg Zdjęcie: trzebiatow 2.jpg Zdjęcie: trzebiatow 4.jpg