15-05-2015
Tuchola. W Krainie Pana Czytalskiego czekały na dzieci liczne niespodzianki
XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek - Noc w Bibliotece (ZDJĘCIA)

Bibliotekarze w ramach XII Tygodnia Bibliotek zorganizowali dla najmłodszych czytelników imprezę pn. „NOC W BIBLIOTECE". W Krainie Pana Czytalskiego czekały na dzieci liczne niespodzianki.


Odwiedziliśmy „Kolorowy Zakątek", w którym dzieci bawiły się w poszukiwaczy ukrytych skarbów – penetrując kolorowe labirynty. Inne upodobały sobie zjeżdżalnie oraz brodzenie w basenach z piłeczkami. Mnóstwo radości sprawiało najmłodszym układanie dużych puzzli, z których powstały imponujące budowle obronne. Dziewczynkom wiele frajdy sprawiał kolorowy domek, w którym świetnie bawiły się w księżniczki. Zabawa upłynęła w twórczej i miłej atmosferze, najmłodszym wydawało się, że zabawy trwały za krótko i żal im było wychodzić.

Po dużym wysiłku energetycznym dzieci z radością udały się na kolację. W drodze powrotnej do biblioteki na dzieci czekała następna niespodzianka. W Krainie Pana Czytalskiego pojawił się gość specjalny wieczoru – pani Halina Janowska-Giłka Kawaler Orderu Uśmiechu wraz z wnuczka Amelią.

Dzieci rozpoznały naszego gościa, gdyż wśród uczestników nocy były dzieci ze SP nr 1 w Tucholi, które wystąpiły o nadanie tego tytułu. Halina Janowska-Giłka nawiązała z uczestnikami nocy bardzo szybko wspaniały kontakt, uśmiechy nie znikały z twarzy dzieci. Najmłodsi zadawali sporo pytań o to jak zostać Kawalerem Orderu Uśmiechu, co należy do obowiązków Kawalera, jak smakował sok z cytryny itp. Pani Halina z uśmiechem na ustach odpowiadała na wszystkie pytania, pokazała dzieciom przyznany jej Order Uśmiechu, a następnie przeczytała dzieciom fragmenty swoich ulubionych książek E. Kästnera „Ania czy Mania” oraz K. Makuszyńskiego „Awantura o Basię”.

Amelka przeczytała opowiadanie z książki A. Czerwińskiej-Rydel i Renaty Piątkowskiej „Moje prawa, ważna sprawa”. Książka porusza bardzo ważne tematy dotyczące praw dzieci i ich respektowania.

Sympatyczną niespodzianką dla uczestników nocy był list przekazany przez panią Halinę Janowską-Giłkę od pana Marka Michalaka – Rzecznika Praw Dziecka, w którym życzył wszystkim „aby noc spędzona w Krainie Pana Czytalskiego była niezapomnianym przeżyciem. Wierzę, że zachęci Was to do kolejnych, pasjonujących przygód z książką" oraz wskazał rolę rzecznika pisząc „Jako Wasz Rzecznik pilnuję przestrzegania praw, przysługujących wszystkim dzieciom i staram się, by dzieciństwo każdego z Was było bezpieczne, zdrowe i szczęśliwe”. Spotkanie przebiegło w radosnej atmosferze pełnej pogody i uśmiechu.

Kolejną niespodzianką w nocy było tworzenie gry planszowej. Dzieci wyruszyły w podróż do krainy własnej wyobraźni oraz postaci bajkowych i zaplanowały grę planszową. Dowiedziały się, co należy uwzględnić przy projektowaniu gry. Uwieńczeniem gry było jej testowanie. W ten sposób powstały gry o postaciach literackich i bibliotece.

Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci przeczytali fragmenty swoich ulubionych książek, dzieci usadowione na materacach udawały się do krainy wyobraźni zwanej – snem.

W sobotę rano wręczyliśmy wszystkim dzieciom Certyfikaty Uczestnictwa w Nocy oraz pamiątkowe zdjęcia.

Mat. Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi

Zdjęcie: 14nocmbp.jpg Zdjęcie: 6nocmbp.jpg Zdjęcie: 1nocmbp.jpg Zdjęcie: 3nocmbp.jpg Zdjęcie: 7nocmbp.jpg Zdjęcie: 11nocmbp.jpg Zdjęcie: 12nocmbp.jpg Zdjęcie: 15nocmbp.jpg Zdjęcie: 4nocmbp.jpg Zdjęcie: 10nocmbp.jpg Zdjęcie: 9nocmbp.jpg Zdjęcie: 5nocmbp.jpg Zdjęcie: 2nocmbp.jpg Zdjęcie: 13nocmbp.jpg Zdjęcie: 8nocmbp.jpg